האופרה הישראלית

2019

Salome


סיפורה של סלומה, בתו החורגת של הורדוס אנטיפס, הוא דרמה פסיכולוגיסטית- ארוטית שכתב אוסקר ויילד על בסיס סיפור המופיע בקצרה בברית החדשה. גיבורי סלומה מונעים על בסיס תשוקות אובססיביות, עליהן הם משלמים את המחיר היקר ביותר. ריכרד שטראוס  מביע באמצעות מוזיקה מלודית ועושר הרמוני את המאבק הפסיכולוגי שבין הדמויות.​


הירח מוצג באופרה ככוח מיסטי מחולל המשנה את המתהווה על הבמה. הפליאה ממנו מהווה מוטיב חוזר במהלך הליברטו. לכן החלטנו למקם את הירח במרכז הבמה, כאילו הוא נמצא ב"מארב" דיגיטלי. מתוך המיקום המרכזי הזה הירח שולט על העולם הדיסטופי והאפל בו נמצאות הדמויות ומשמש אובייקט פולחני עבורן.


חילקנו את עשרות המהלכים השונים של תוכן הוידאו כך שכל אחד מהם מייצג את אחת מהדמויות הראשיות באופרה. כך השליטה של הורדוס מיוצגת על גבי ה״ירח״ כמגמה שחורה וסמיכה, יוחנן מיוצג כאנרגיה קלה וקרה שמפלחת את קליפתו של הורדוס, וסלומה מיוצגת כחום שמש ששורף את העולם. במהלך האופרה הכדור מגיב לשירת הדמויות ולמגען. לעיתים הוא מתחיל מהלכים בימתיים. הדמויות סוגדות לירח וחוששות ממנו.


המטרה הייתה שהכדור לא יזוהה ככדור לדים, אלא שהוא יראה קרוב ככל האפשר לחומר חי ואורגני. לכן יצרנו את החומר בתלת. יצירת התוכן בפורמט עיגולי עבור הספירה הייתה מורכבת. הצלחנו לפצח את האתגר בעזרתו של סטודיו ישינסרקי. התוכן נוצר בmaya , blender, after effects ומופה לבמה בעזרת D3.

האתגר הראשון היה ליצור את הכדור ברמה הפיזית. לאחר בדיקות של אפשרויות שונות ומגוונות החלטנו ליצור כדור בקוטר של 2.75 מטר במשקל חצי טון עשוי לדים. קושרנו עם חברה בסין שיצרה עבורנו כדור המורכב מיותר ממליון נורות לד. לאחר שלושה חודשי יצור, הכדור נשלח לארץ והורכב באופרה ע״י (pro-led).

שותפים:

מנצח: דן אטינגר

במאי: איתי טיראן

כוריאוגרפית: רננה רז

מעצב תפאורה: ערן עצמון

מעצבת תלבושות: אורנה סמורגונסקי

מעצב תאורה: אבי יונה בואנו (במבי)

סולנים:

 

סלומה:

 אליזבט סטריד

מירב ברנע 

יוחנן דניאל סומגי 

סבסטיאן הולצ'ק

הורדוס:

 כריס מריט

יוברט פרנסיס 

הרודיאס :

עדנה פרוחניק 

עידית זמיר

נרבות:

רוברט מקפירסון 

איתן דרורי 

משרתת של סלומה:

שי בלוך 

יהודי ראשון יוסף ארידן 

 יהודי שני כריסטיאן שטורם

יהודי שלישי אנתוני ווב

יהודי רביעי אלסדיר אליוט

יהודי חמישי יאיר פולישוק

 ולדימיר בראון

חייל שנינח בריגר

נצרתי ראשון יורי קיסין

נצרתי שני אדריאן דווייר

איש מקפדוקיה יורי קיסין

משרת אשרי שגב

תזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון

רקדנים: אור אלגריסי | איתי ביבס | עידו ברק | הראל גרזוטיס | שמואל חלפון | ניתאי יורן | מיכה עמוס | מתייה קזין

תרגום: ישראל אובל

בחזרה לכל העבודות